Do góry

Oblicza Metropolii

Szlakiem katowickiej architektury modernistycznej

Witajcie w kolejnym odcinku, tym razem poświęconym architekturze. O modernizmie na Śląsku opowie Tomasz Kiełkowski, śląski fotografik, autor wystaw fotograficznych dotyczących regionu oraz przewodnika po międzywojennej architekturze województwa śląskiego.

Za czołowego przedstawiciela stylu modernistycznego uznaje się francuskiego architekta urbanistycznego Le Corbusiera. To on wyszczególnił charakterystyczne cechy nowoczesnej architektury. Budynki modernistyczne są oparte na szkielecie stalowym, mają płaskie dachy z tarasami oraz poziome okna. Uważał on, że budynek ma być przede wszystkim funkcjonalny.

To właśnie między innymi w Katowicach, w Polsce w latach 30 XX wieku, buduje się wiele obiektów w stylu modernistycznym. Możemy je odnaleźć nie tylko w ścisłym centrum miasta, ale także w całej południowej dzielnicy – Ligocie. Po plebiscycie Katowice weszły w granice państwa Polskiego i władze musiały zmierzyć się z problemem braku budynków administracji oraz lokali mieszkalnych.

To właśnie wtedy zaczęto budować według najnowocześniejszych trendów w architekturze. Nowe budynki przywodziły ludziom na myśl to co powstawało ówcześnie w Stanach Zjednoczonych – wielkie nowoczesne wieżowce. To w tamtym czasie powstał m.in. katowicki Drapacz Chmur, czyli najwyższy ówcześnie budynek mieszkalny w Polsce. Mówiono wtedy o polskim Chicago i najbardziej amerykańskiej dzielnicy Polski, którą były wtedy Katowice. Ciekawostką jest to, że w okresie międzywojennym te modernistyczne wieżowce były nazywane mianem niebotyków. Ten piękny dla wyobraźni neologizm, kojarzy się z dotykaniem nieba, dzięki czemu nie jest dosłowną kalką angielskiego słowa skyscraper, czyli właśnie drapacza chmur – jak mówi Tomasz Kiełkowski.

Modernistyczna faza rozwoju Katowic pozwoliła stworzyć  Szlak Moderny, na który składa się 16 budynków wybranych przez Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego .

Zapraszam Was do spaceru po magicznej modernie katowickiej.

 

 

 

Comments

1 58 59 60

Dodaj komentarz