Do góry

Oblicza Metropolii

Zamek w Chudowie

Jeśli chcecie wyrwać się z betonowej dżungli i przenieść się w czasie w dawne stulecia to jest to miejsce dla Was. Pośród pól i łąk, zaledwie 30 kilometrów od serca śląskiej Metropolii, we wsi Chudów znajduje się renesansowy zamek z XVI wieku. Miejsce niezwykle urokliwe, w sam raz na szybki weekendowy wypad poza miasto.

W 1874 roku zamek spłonął i zostały po nim tylko ruiny. Dopiero w 1995 powołana została Fundacja „Zamek Chudów” i od tego czasu prowadzone są stale prace rekonstrukcyjne i wykopaliskowe.

Obecnie w odbudowanej wierzy zamkowej mieści się muzeum, w którym prezentowane są zabytki pozyskane podczas badań archeologicznych. Na terenie zamku organizowane są plenerowe imprezy kulturalno-oświatowe. Wizytówką zamku i najstarszym wydarzeniem jest sierpniowy Jarmark Średniowieczny. Możecie wtedy zobaczyć wiele inscenizacji historycznych, turniejów rycerskich, pokazów dawnych tańców i spróbować tradycyjnych śląskich dań. Innymi już stałymi wydarzeniami w zamkowym kalendarium imprez są zlot starych samochodów i motocykli oraz Festiwal Błota.

Na co dzień obok zamku działa również karczma i niewielka knajpka „Bar przy Tekli”. Tekla jest największą topolą kanadyjska w Polsce, z obwodem 7 metrów. Czyni ją to naprawdę potężnym drzewem pomnikowym z XVIII wieku. Jej pusty konar jest tak ogromny, że wstawiono już tam trzy stoliki, ławy i krzesła. To naprawdę wyjątkowa ciekawostka przy zamku w Chudowie.

Zapraszam Was gorąco do odwiedzin w tym urokliwym miejscu, a przedsmak tych widoków znajdziecie w filmie.

Comments

Dodaj komentarz